FC Botoșani a debutat în Europa League cu o remiză

imagini-meciul-fc-botosani-corona-brasov-3-1-foto-video

FC Botosani a debutat in Europa League joi seara cu o remiza, scor 1-1, in fața georgienilor de la Spartak Tskhinvali. Cu peste 6000 de botosaneni in tribune, elevii lui Leo Grozavu au deschis scorul in minutul 20 al primei reprize prin Petre Ivanovici cu un șut puternic din interiorul careului. Chiar daca au avut mai multe ocazii de a marca, botosanenii au terminat prima repriza cu avantaj minim pe tabela de marcaj.

In startul reprizei a doua georgienii au reusit sa egaleze prin Nika Katcharava la o neatentie a defensivei botosanene inca din minutul 46. Dupa cateva minute de debusolare, roș-albi-albastri au trecut la timona jocului si au incercat sa bage mingea in plasa portii aparate de Nadiradze prin Dan Roman, Plamada, Martinus sau Vasvari dar partida s-a incheiat la egalitate.

Echipa botosaneana va avea o misiune dificila in returul de pe 9 iulie, de la Tbilisi, unde va fi nevoita sa marcheze cel putin un gol pentru a spera sa obtina calificarea.